• İNEK SÜTÜ

  En Az : 1.00 TL

  En Çok : 1.60 TL

  Hayvansal Ürünler

 • MISIR SILAJI

  En Az : 0.175 TL

  En Çok : 0.65 TL

  Çeşitli Maddeler

 • OT(YONCA

  En Az : 0.43 TL

  En Çok : 0.65 TL

  Çeşitli Maddeler

 • DÜVE KARKAS YAĞLI

  En Az : 28.00 TL

  En Çok : 29.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • KUZU KARKAS YAĞLI

  En Az : 38.00 TL

  En Çok : 38.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • KOYUN KARKAS YAĞLI

  En Az : 32.00 TL

  En Çok : 32.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • TOSUN KARKAS YAĞLI

  En Az : 31.00 TL

  En Çok : 32.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • İNEK KARKAS YAĞLI

  En Az : 25.50 TL

  En Çok : 26.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • ARPA YEMLİK

  En Az : 0.65 TL

  En Çok : 0.96 TL

  Hububat

 • BUĞDAY

  En Az : 0.90 TL

  En Çok : 1.65 TL

  Hububat

 

 

 

Hopa TSO yeni hizmet binası açılış töreni

Hopa TSO yeni hizmet binası açılış töreni

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoglu’nun katıldığı Hopa TSO yeni hizmet binası açılışına Borsamızı temsilen  Yönetim Kurulu Başkanı Serhat KUMTEPE katıldı .

 

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) yeni hizmet binasının açılışı ve istişare toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Hopa iş dünyası adına; Hopa Limanı’nda serbest bölge kurulmasını, lojistik köy kurulmasını ve Hopa-Batum demiryolu projesinin tamamlanmasını talep etti.​

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılış ve istişare toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, serbest bölge, lojistik köy ve demiryolu projelerinin tamamlanması halinde Hopa ve  Artvin’in bambaşka bir yer olacağını söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, birkaç gün önce Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü olduğunu hatırlatırken “Bu vesileyle atalarımızı, dedelerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi. Konuşmasına Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’ndaki vatanı uğruna şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet dileyerek başlayan TOBB Başkanı Mehmetçik için dua etti.

 

Marka şehir olmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Hopa’da da bu birlik ve beraberliği görüyorum. Türkiye’nin Kafkasya’ya ve Orta Asya’ya açılan kapısı burası. Yeşili, mavisi, müthiş coğrafi güzellikleri ile önemli bir turizm merkezi, en temiz hava da burada zaten. Çay, fındık, mısır, kivi üretimi ile önemli bir tarım merkezi. Limanıyla, Sarp Sınır Kapısıyla önemli bir lojistik merkezi ve kavşak noktası” dedi.

 

-Sarp Sınır Kapısı yenileniyor

 

TOBB olarak Sarp Sınır Kapısı’nı yenilediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Şuan 7 milyon yolcu ve 1 milyon araç geçiyor. Genişleme bitince kapasite 2 katına çıkacak. Hopa-Borçka arasındaki Cankurtaran Tüneli açıldı. Şimdi deniz üzerine havaalanımız da yapılıyor. Artvin’in hem kendi içinde hem diğer illerimizle hem de yurtdışıyla bağlantısı daha da güçlenecek” diye konuştu. 

 

Hisarcıklıoğlu Hopa TSO’nun akredite oda olarak üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunduğunun altını çizerken şöyle konuştu: “Yeni hizmet binamızın da açılışını yaptık. İllerin-İlçelerin en modern hizmet binaları oda ve borsalarımızda. Meşhur laz böreğinin, coğrafi işaretini almak için hazırlık yapıyorsunuz. Odamızda İŞKUR hizmet noktası da faaliyet gösteriyor. Üyelerine dış ticaret, turizm, finans ve girişimcilik eğitimleri veriyorsunuz. İhracatçımıza destek olmak için 24 saat geçiş belgesi hizmeti veriyorsunuz. Hopa’da bir OSB kurulması için çalışmalara devam ediyorsunuz.  Bakın bunlar hep vizyon işidir. Odamızın, Hopa’nın Artvin’in geleceğine yatırım yaptığını gösterir. Başkanımızdan Yönetimine, Meclisinden kadın ve genç girişimcilerimize, Genel Sekreterinden tüm çalışanlarına kadar, Allah sizden razı olsun.”

 

Osman Akyürek ile Ankara’da da birlikte çalıştıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Osman Başkan da Hopa’nın gelişmesi ve zenginleşmesi için her zaman elini taşın altına koyuyor, çalışıyor. TOBB Vergi Komisyonu Üyesi. Onun bilgisinden TOBB’da da faydalanıyoruz. Bu sayede sizlerin nabzını en iyi şekilde tutuyor, sıkıntılarınızı tespit ediyoruz” ifadesini kullandı.

 

Hopa TSO ile birlikte  2 önemli adım attıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu; online belge ve şirket kuruluşlarında ‘tek durak ofis’ projesi hakkında bilgi verdi.

 

-Son 1 yılda oda borsa camiası neler yaptı?

 

TOBB ve oda borsalar olarak son 1 yılda neler yaptıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, finansman, istihdam ve reform alanlarında nasıl rol oynadıklarının altını çizdi. 

 

Nefes kredisi ile 27 bin firmaya yüzde 9, 9 faiz oranıyla finansman sağladıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, KOSGEB’in de 0 faizle 3 yıl vadeli olarak 290 bin firmaya ulaştığını kaydetti. 

 

Kredi Garanti Fonu olarak 364 bin firmanın 221 milyar liralık kredisine kefil olduklarını dile getiren TOBB Başkanı istihdam alanında da çok önemli işler yaptıklarını söyledi. 

 

Hükümetin bu anlamda kendilerine önemli teşvikler sağladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörü olarak da 1,5 milyon ilave istihdam sağladıklarının altını çizdi.

 

Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “İstihdam seferberliği ve teşvikler, 2018’de devam ediyor. Aylık 100 TL asgari ücret desteği 2018’de devam edecek. Yeni birini işe aldığınızda prim+vergi devlette karşılıyor. Siz sadece maaşını ödeyeceksiniz. Yani 1,600 TL sizden, 900 TL vergi+prim devletten. Teşvikler tam 3 yıl boyunca yürürlükte olacak. Geriye dönük teşviklerinizi de almayı unutmayın. 2018’in başından bu yana yaptıklarımız. Dünya iş-yatırım yapma kolaylığı endeksinde 60. Sıradayız. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisiyiz, ilk 10’u hedefliyoruz.    Ama bu tablo ülkemize yakışmıyor. 2 yıl içinde Türkiye'yi ilk 20’ye sokmayı hedef aldık. Bu kapsamda çok sayıda eylem planı üzerinde Bakanlarımızla birlikte çalıştık. 100'ün üzerinde reform hazırladık. Mesela; İnşaat izinlerinde mevcut 18 ayrı prosedür var, bunlar 6’ya iniyor. Yapı Denetim Kanunu’nda yapılacak değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı da 18’den 1’e düşürülüyor. Ayrıca Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Bir şirketimiz yılda ortalamada 40-45 beyanname veriyordu. Şimdi bu beyanname sayısı 12’ye düşürülüyor azalıyor.

 

Bir diğer önemli reform KDV alanında. Osman Başkan da burada çalıştı. KDV alacaklarımız için de Maliye Bakanımızla çalıştık. Ayrıca esnafın üzerindeki KDV yükü de düşürülecek. Tüm bunlar  şuan mecliste. İnşallah kısa sürede yasalaşacak. Sıkıntılarımız yok mu? Elbette var. Ama hepsini aşacak iradeye ve imkâna sahibiz. Bakın birlik ve beraberlik içinde hareket ederek pek çok iyileşme sağladık. Kavga ile sıkıntı çözülmez. Ortak akılla diyalogla çözülür. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Tüm Türkiye olarak hep birlikte el ele verdiğimizde, ülkemiz hak ettiği yere gelecek. Yani dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun.  Gerisini biz hallederiz.”

 

-Denizcilik Lisesi talebine olumlu yanıt

 

Öte yandan Hisarcıklıoğlu, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek’in ilçe için TOBB’un Denizcilik Lisesi isteğine olumlu yanıt vererek, 81 ilde okul yapımını bitirdikten sonra ilçeler için de okul yapmak istediklerinin altını çizdi.

Facebookta Paylaş

Twitter Paylaş