• İNEK SÜTÜ

  En Az : 1.00 TL

  En Çok : 1.60 TL

  Hayvansal Ürünler

 • MISIR SILAJI

  En Az : 0.175 TL

  En Çok : 0.65 TL

  Çeşitli Maddeler

 • OT(YONCA

  En Az : 0.43 TL

  En Çok : 0.65 TL

  Çeşitli Maddeler

 • DÜVE KARKAS YAĞLI

  En Az : 28.00 TL

  En Çok : 29.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • KUZU KARKAS YAĞLI

  En Az : 38.00 TL

  En Çok : 38.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • KOYUN KARKAS YAĞLI

  En Az : 32.00 TL

  En Çok : 32.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • TOSUN KARKAS YAĞLI

  En Az : 31.00 TL

  En Çok : 32.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • İNEK KARKAS YAĞLI

  En Az : 25.50 TL

  En Çok : 26.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • ARPA YEMLİK

  En Az : 0.65 TL

  En Çok : 0.96 TL

  Hububat

 • BUĞDAY

  En Az : 0.90 TL

  En Çok : 1.65 TL

  Hububat

 

 

 

Haberler › Ekonomi Haberleri ›

Haberler › Ekonomi Haberleri ›


Iğdır’dan Çin’e demirden ticaret yolu haberi
24 Televizyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile hazırlanan Konuşan Ekonomi programı bu hafta Iğdır’daydı. Doğu sınırımızın en uzak ili olan Iğdır, İstanbul’dan Karaçiye uzanacak olan demiryolu projesi ile ticarette atağa kalkacak. Bir kolu Iğdır OSB’ye de uğrayacak olan demiryolu projesi ile Iğdır’ın ürünleri Çin’e ihraç edilebilecek.

 

Adını Oğuz Kağan’ın torunu olan Iğdır Bey’den alan il tarih boyunca Urartu, Hitit, Asur, Sümer, Pers gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. 190 bini aşkın nüfusa sahip olan il tarihi ipekyolu üzerinde yer almaktadır. Azerbaycan, Ermenistan ve İran’a komşudur. Mevcut bölge coğrafyası içinde sahip olduğu daha ılıman iklimi verimli toprakları tarım ve hayvancılığa dayalı üretim yapısıyla Iğdır yerli ve yabancı müteşebbisler tarafından bir çekim merkezi özelliği taşımaktadır. Iğdır 2008 yılında yürürlüğe giren sınır ticareti uygulama yönergesi ile sınır ticaretini canlandırarak ülke ekonomisine değer katan illerimizden biri olmuştur. Iğdır’da bulunan sanayi işletmelerinin sektörel dağılımına baktığımızda yüzde 61 ile gıda ürünleri imalatı, yüzde 18 ile diğer madencilik ve taş ocakçılığı sektörleri ön plana çıkmaktadır. 317 iş yeri ile 1 adet sanayi sitesi bulunan ilde 1 adet de organize sanayi bölgesi mevcuttur. 2013’te 79 olan ihracatçı firma sayısını 2014’te 89’a yükselten Iğdır, aynı yıl toplamda 123 milyon 395 bin dolar ihracat değerine ulaşmıştır. Kalkınma Bakanlığı’nın yayınladığı illerin ve bölgelerin sosyo ekonomik gelişmişlik sıralamasında 69’uncu olan il 6. Kademe gelişmişlik sıralamasında ise 3. sırada yer almaktadır. 1936 yılında kurulan Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğu günden bu yana Iğdır’ın sanayi ve ticaret kenti olması için yoğun çabalar harcamıştır. 10 meslek grubunda toplamda 1824 kayıtlı üyesi bulunan oda çoğulcu ve katılımcı yönetim anlayışıyla bölgedeki kalkınmayı daha artırmak için var gücüye çalışmaktadır.

IĞDIR SANAYİ VE TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI: KAMİL ARSLAN
Oda olarak üyelerimize fiili işlemler yapıyoruz. Iğdır’ımızın sosyal ve kültürel etkinliklerine katkıda bulunuyoruz. Valiliğimiz ve belediyemizle birçok projeye imza attık. İran’la Nahçıvan’la kültürel etkinlikler yaptık. Geçtiğimiz hafta odamız olarak bir ortaokul yaptık. Iğdır’ımızın ihracattaki yeri çok önemli. 2008 yılında Iğdır’lı ihracatçı olarak Nahçıvan’a ve Azerbaycan’a yapmış olduğumuz ihracat rakamları 136 milyon dolarlara vardı. O dönem Türkiye’de 1 milyon dolar altında ihracat gerçekleştiren il sayımız 6-7 idi bir tanesi sınır kapısı olmasına rağmen hiç ihracat gerçekleştirmemişti.
BAVUL TİCARETİ
Iğdır’ımız aynı zamanda 1992 yılında bu zamana Nahçıvan ile yapmış olduğu ticarette yalnız ihracatta değil kayıtdışı dediğimiz bavul ticareti dediğimiz ticaretle de yıllık 50 milyon dolara varan ticari ilişkilerimiz oldu. Iğdır bölgede ihracatta ön sıralarda yer almakta. 2008 yılında, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin yapmış olduğu ihracat miktarı 3 milyar 400 milyon dolar iken o dönem de Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin ilk üçü Iğdır’dan çıkmıştır. 2008 yılında 136 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ilimiz 2004 yılında gerçekleşen ihracatı 124 milyon dolar bu da küçümsenemeyecek bir rakam. Ülke nezdinde yine 1 milyon doların altında ihracat gerçekleştiren il sayımız 7’nin üzerinde...
UZAK DEĞİLİZ
Iğdır artık uzak değil, limana yakınlığımız var, havalimanımız var, yollarımız duble, demiryolumuz var. Şuan devam etmekte olan İstanbul Karaçi demiryolu projesi Kars’a kadar geldi. Bunun İran ve Iğdır bağlantısının yapılmasıyla birlikte ve bir istasyonda bizim OSB’ye alındı. Burada üretilen ürün Çin’e kadar gidecek. Bütün yatırımcıları bekliyoruz. Tüm imkanları sunuyoruz. Endüstri meslek lisesinin temelini atıyoruz önümüzdeki mayıs ayında. Uygulamalı çalışmalarımızı yapacağız. Türkiye genelinde 15 bölge TIR karnesi satıyor, bizde bunlardan biriyiz. En çok karne satan 5 ilden biriyiz. 4 bin lojistik firmalarının bizde kayıtlı TIR’ları var. Avrupa standartlarında bir odayız.
IĞDIR TİCARET BORSASI BAŞKANI: SERHAT KUMTEPE
Biz ticaret borsası olarak 1991 yılında kurulmuş olup ticaret borsası olarak tarım ve hayvancılığa yönelik olan üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Üyelerimizi bilinçlendiriyoruz. Üyelerimizin bu sektördeki sıkıntılarını taleplerini dile getiriyoruz. Fiyat politikasında kalite politikasında üyelerimizin ihtiyaçlarına cevap vermek için üyelerimizle istişare yapıyoruz.
SULAMA SORUNU
Son bir iki yıl içindeki mevsimsel değişikliklerden dolayı sadece Azerbaycan, Nahçivan , İran’a ürün yelpazemiz değiştiği için mısır sılaşı gönderiyoruz. Meyve olarak elma kayısı ihracatımız vardı. Sebze olarak çok nadir bir şekilde domates gibi o tür sofralık ürünlerimiz vardı. 76 bin hektarlık tarıma elverişli bir arazimiz var. Karakoyun ilçemizin 26 bin hektarını sulamasını yapıyoruz. Araklı ilçemizde 11 bin hektar alanda sulamamız var, geri kalan toprağımızı çoraklıktan dolayı işleyemiyoruz. Bunlara acilen ıslah çalışması lazım. Tarıma elverişli hale getirilmesi lazım. Çiftçilerimizin desteklenmesi lazım.
YENİ YATIRIM
Tuzluca barajının yapılmasını ve sıkıntının giderilmesini istiyoruz. Biz Türkiye’nin yüzde 180 büyüyen ticaret borsasıyız. İdari binamız yok. Laboratuar yapmayı planlıyoruz. Bir kesimhane yapmak istiyoruz. Bununla bölgede hayvancılık yapan esnafın ihtiyaçlarına cevap vermek niyetindeyiz. Doğalgaz ilimize geldi. Çalışmalar devam ediyor. Çiftçilerimizi seracılığa yönlendirmeye çalışıyoruz. Bir Antalya bir Mersin’in alternatifi olmak istiyoruz. Seracılığı ön plana çıkarmak istiyoruz. İran ve Azerbaycan pazarına açılmak istiyoruz. İhracatta Dilucu Sınır Kapısı ile hız kazandık. Ürünlerin çabuk gelip gitmesinde avantaj sağladık. Bu sebepten ürün yelpazemizi de geliştireceğiz. Geçtiğimiz günlerde bizim ekonomi şuramızda TOBB bizden 4 temel sorun istedi, biz bunu bulmakta zorluk çektik. 2003 yılında sorunları Ankara’ya taşıdığımızda sorunlarımız vardı. Bugün hükümetimizin yaptığı çalışmalar Doğu ve Güneydoğu illerini ayağa kaldırdı.

Yatırımcıya bedava arsa 
Iğdır 2003 yılında teşvik yasası çıkmış olmasına rağmen OSB yoktu. 2004 yılında ek bütçeyle yatırım programına aldırdık ve ihale süreçleri devam etti. 2010 yılında OSB’mizi tahsis ettik. 1 etaptaki fabrikaların 19 tanesi bugün faal olarak çalışmakta. Yılsonu itibariyle 80 parselden oluşan 2’nci etabımız bitecek. Burada da hem yurt dışından hem de ülke genelinden yatırımcılar bekliyoruz. Biz teşvik uygulamasında 6. Bölgedeyiz. Terör döneminde de en çok yatırımı biz aldık. Biz arsalarımızı bedelsiz tahsis ediyoruz. Tahsisten sonra da 1 milyon liraya kadar hibe veriyoruz.

Patlıcan reçeli dünya sahnesinde
Bizim milli bir reçelimiz var. Patlıcan reçeli. Böyle bir tadı Türkiye’ye tattırmaya başladık. Bir girişimcimiz Avrupa pazarına açıldık bu ürünle. Ciddi bir geri dönüş aldık. Çok ilginç bulundu. Iğdır Ticaret Borsası olarak bu ürünü tescillemek üzere başvurumuzu yaptık. Asya ve Amerika’ya kadar bu ürünümüzü ihraç edeceğiz. Acı biber reçeli de yaptı girişimcimiz. 9 kalem reçel üretimine başladık.

Facebookta Paylaş

Twitter Paylaş