• İNEK SÜTÜ

  En Az : 0.90 TL

  En Çok : 1.10 TL

  Hayvansal Ürünler

 • MISIR SILAJI

  En Az : 0.15 TL

  En Çok : 0.20 TL

  Çeşitli Maddeler

 • OT(YONCA

  En Az : 0.43 TL

  En Çok : 0.48 TL

  Çeşitli Maddeler

 • DÜVE KARKAS YAĞLI

  En Az : 26.00 TL

  En Çok : 26.50 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • KUZU KARKAS YAĞLI

  En Az : 36.00 TL

  En Çok : 40.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • KOYUN KARKAS YAĞLI

  En Az : 33.00 TL

  En Çok : 33.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • TOSUN KARKAS YAĞLI

  En Az : 28.50 TL

  En Çok : 29.00 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • İNEK KARKAS YAĞLI

  En Az : 25.00 TL

  En Çok : 25.50 TL

  Kasaplık Canlı Hayvanlar

 • ARPA YEMLİK

  En Az : 0.65 TL

  En Çok : 0.75 TL

  Hububat

 • BUĞDAY

  En Az : 0.70 TL

  En Çok : 1.00 TL

  Hububat

 

 

 

Dilucu ile Iğdır ın geleceği çok daha parlak olacak

 Dilucu ile Iğdır ın geleceği çok daha parlak olacak

Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından modernize edilen Dilucu Gümrük Kapısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı ve eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katıldığı törenle hizmete açıldı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, Dilucu Gümrük Kapısı'nın temelinin yaklaşık 1,5 yıl önce atıldığını belirterek, böyle bir işe vesile olduğu için eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya teşekkür etti.

Bakan Aşcı'nın da bürokrat olduğu dönemlerden bugüne kadar gümrük işleri konusunda çok emeğinin bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Iğdır'ın hizmeti hak eden bir il olduğunu söyledi.

İhracat, istihdam ve üretimin arttığı yerde zenginliğin de artacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Dilucu ile Iğdır'ın geleceği çok daha parlak olacak" dedi.

Dünyada üretimin yüzde 60'ının Türkiye'nin doğusundaki ülkelere kaydığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bu anlamda küresel ticaretin geçiş köprüsü konumuna geleceğinin altını çizdi.

Gümrük kapıları konusunda bu zamana kadar 725 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, yenilenen gümrük kapılarının navlun maliyetlerini azaltması nedeniyle özel sektörün yıllık 410 milyon lira tasarruf ettiğini sözlerine ekledi.

-Bakan Aşcı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı da geçen ay uğradıkları bombalı terör saldırısında şehit olan Dilucu Gümrük Kapısı'nda görevli 13 polise Allah'tan rahmet diledi.

Türkiye'nin 23 çeyrektir kesintisiz olarak büyüdüğünü belirten Aşcı, ülke ekonomisinin 2002-2014 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5 büyüme gösterdiğini kaydetti. Söz konusu büyüme rakamlarının yeterli görülemeyeceğini ifade eden Aşcı, "Ticaret erbabımız durmamalı, büyümeli" diye konuştu.

Dış ticaretin, ticaretin önemli bir unsuru olduğunu dile getiren Aşcı, rekabet gücüne sahip ülkelerin küresel hasıladan daha fazla pay aldıklarına dikkati çekti.

Bakanlık olarak Türkiye'yi ticaretin daha kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke konumuna getirmek için çabaladıklarını anlatan Aşcı, "Gümrük hizmetlerini çok hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilmek, sınır kapılarındaki beklemeyi azaltmak için işte bu kapıları yapıyoruz, tesisleri modernleştiriyoruz" ifadesini kullandı.

-Diğer konuşmalar

Açılışa katılan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da Türkiye'nin her alanda devrim niteliğinde icraatlar gerçekleştirdiğini belirterek, ülkenin büyümesi ve ekonomik potansiyelinin artmasının önemine işaret etti.

Iğdır Valisi Davut Haner ise gümrük kapılarının ülkelerin aynası olduklarını ifade ederek, Dilucu'nun modern ve Iğdır'a yakışır bir gümrük kapısı olduğunu kaydetti.

Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise Dilucu Gümrük Kapısı projesinin yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirildiğini söyledi. Parmaksız, toplam 84 bin metrekarelik alan üzerine kurulu kapının 75 milyon liraya mal olduğunu bildirdi.

Azerbaycan Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı Asef Memedov da iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değindiği konuşmasında, işbirliği olmadan hiçbir işin gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından kesilen kurdeleyle Dilucu Gümrük Kapısı resmen açıldı.

 

Facebookta Paylaş

Twitter Paylaş